Hafıza Teknikleri

Hafıza Teknikleri Nedir?
Bir alışveriş merkezindesin. Mağazanın birinde tanıdık bir yüz görüyorsun. Sana gülümseyerek el salıyor. Onu tanıyorsun fakat adı bir türlü aklına gelmiyor. O, gülümseyerek sana doğru gelmeye başlıyor. O gelirken kafandan isimler sıralamaya başlıyorsun: Burak, Can, Kaan, Mehmet… Sana iyice yaklaşıyor ama hâlâ bulamadın ismini. Serkan, Acun, Ali, Bahadır… Artık tam yanına kadar geldi ve elini sana uzatıp:”Alp nasılsın? Nerelerdesin? Yüzünü gören cennetlik, iyi gördüm seni hiç değişmemişsin, saçlaryine aynı jöleli, karmakarışık. Tülay teyze nasıl, iyi mi?Yine kadayıf tatlıları yapıyor mu?”Seni ter basıyor artık. Kekelemeye başlıyorsun. O, senin adını, duruşunu, annenin adını ve yaptığı tatlıyı hatırlarken sen onun adını çoktan unutmuş durumdasın. Seni bırakmıyor, sohbetlere başlıyor. Artık o kadar sohbetten sonra adını da soramazsın.Böyle veya buna benzer bir olayı hayatımızda hepimiz en az bir defa yaşamışızdır. Hafıza zorlukları her yaşta insanı etkiler. Hafıza teknikleri dersinde amacımız, bu zorlukları en aza indirmektir. Bilinçaltının öğrenme ilkeleri doğrultusunda çok daha kısa sürede daha kalıcı öğrenmeyi ve zihin çalışma ve algılama kapasitesini artırmayı sağlayan bir eğitimdir. Hafıza teknikleri görsel hafızayı geliştirerek ders çalışmayı son derece keyifli ve eğlenceli hâle getiren bir beceridir.

Hafıza Teknikleri İnsana Ne Kazandırır?

Vagon Tekniği Nedir ? Nasıl Oluşturulur ?
Bir tren hayal edin. Trenin vagonlarına sevdiğiniz meyveleri yerleştireceksiniz. Rayda tren yok ise meyveleri yerleştirecek bir vagon da yok demektir. Veya eski, çok arızalı, kırık dökük, alt tarafı komple çıkmış, kocaman delikleri olan bir vagon düşünün. Meyveleri koyduğumuzda hepsi yere düşecektir. Bilgileri de zihnimizde rastgele kodlarsak zihnimizin delik vagonundan yerlere düşecek, dağılacak ve biz nerede olduğunu bilmediğimiz için hatırlamakta çok zorlanacağız. Fakat sağlam bir vagon olsa içine meyveler, hatta değişik çeşit çeşit meyveler koyabiliriz. Ve ne zaman ihtiyacımız olsa istediğimiz meyveyi vagondan alıp afiyetle yiyebiliriz.

İşte hafıza vagonları, kodlamak istediğimiz her şeyi zihnimize yerleştirmemizi ve ihtiyacımız olduğu zaman rahatlıkla onlari ulaşmanızı sağlayan sağlam vagonlarımızdır.

hogan outlet golden goose outlet nike tn pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet parajumpers pas cher parajumpers pas cher parajumpers pas cher parajumpers pas cher parajumpers pas cher pandora outlet pandora outlet pandora outlet pandora outlet pandora outlet