Akıl Treni Bartın Mental Aritmetik Programı

Nisan 27, 2016

Mental Aritmetik programının ilk aşamasında öğrenciler abaküsle aritmetik işlemler yapmasını öğrenirler. Abaküsün kaldırıldığı sonraki aşamada öğrenciler ellerinin altında abaküs varmış gibi parmaklarını kıpırdatırken, zihinlerindeki abaküs imajını kullanmaktadırlar. Bu nedenle işlemler çok daha hızlı çözülmektedir. Mental Programının en üst aşaması ise artık öğrencinin parmaklarını kıpırdatmaya da gerek görmeden işlemleri zihinden yıldırım hızı ile çözdüğü aşamadır.

asdasd

Mental Aritmetik; bilgisayar, hesap makinesi, kağıt,  kalem gibi hiç bir araç kullanılmaksızın, yalnızca insan zihninin gücü ile yapılan aritmetik işlem yöntemidir. Bu olağanüstü becerinin yanı sıra, asıl kazanç programın sağladığı, zeka ve bellek gelişimi, dikkat, odaklanma ve özgüvenin güçlenmesi gibi unsurlarla genel olarak yükselmiş bir zihin kapasitesidir.

Bilindiği gibi çocuklarda sıklıkla görülen bir alana odaklanamama, okuduğunu anlamama, matematikle barışamama sakarlık ve genel olarak öğrenme başarısızlığı durumu beynin sağ ve sol yarım kürelerini birlikte kullanamamaktan kaynaklanmaktadır. Abaküs Mental Aritmetik öğretisi tam bu noktada devreye girerek bu beyin bütünlüğünü sağlayabilmekte ve böylece çocuğun başarılı olmasına aracı olmaktadır. Bunun yanı sıra sağ ve sol beynin birlikte çalışmasıyla çocuk her alanda öğrenmeye açık hale gelmekte ve sosyalleşmeside gelişmektedir.

Mental Aritmetik, abaküsün zihinden dört işlem için kullanılmasına denir. Bu eğitim metodunda temel matematik olan toplama, çarpma, bölme ve çıkarma işlemleri için kullanılan abaküsle hesap yapabilme kabiliyeti kazandırılır. Sonrasında ise duyu, algı ve hafıza sayesinde beyni bir abaküs gibi kullanma konusunda eğitim verilir. İşte Abaküs ve Mental Aritmetik ile kast edilen budur. Bu yöntemle çocuğunuzun, hesaplama yeteneklerinin ne kadar çok geliştiğini görecek, cevaba ulaşma süresine inanamayacaksınız. Hatta hesap makinesinden daha hızlı hesap yapabildiğini göreceksiniz.

mental-aritmetik-kitap-seti

Çocuğun Zekası

Çocuklarda zeka gelişiminin çok yoğun olduğu 5-14 yaş aralığında eğitime gereken önemin verilmesi, hafıza ve zekanın temellerini oluşturan becerilerin kazandırılması, daha sonraki yaşlarda öğrenme hızını kesinlikle olumlu yönde etkiler. Bu dönemdeki uygun eğitim, beyinde başarının tohumlarının atılmasını sağlayarak, gelecekteki akademik başarıyı da garanti altına almaktadır.

Mental Aritmetik Programının Etkileri
• Kararlılığı ve hesaplama becerisinin hızlılığını mantıksal nedenlerle arttırır.
• Hafızayı güçlendirir.
• Daha uzun yoğunlaşma süresi sağlar.
• Daha yüksek öğrenim kapasitesi ve özsaygı yaratır.
• Hayal gücü yeteneğini ve görsel hafızayı arttırır.
• Anlama seviyesini ve hızını artırır.
• Daha üstün gözlem/zihinsel canlandırma (hayal etme gücü) yeteneği sağlar.
• Kesin hüküm verme/ dinleme becerisi kazandırır.
• Öğrenirken eğlenmenin ve stresi azaltmanın huzurunu yaşatır.

mental-aritmetik-flash-kart

Mental Aritmetik Niçin Önemlidir?

Zihinsel işlem, özellikle disiplinli eğitimler veren kurumlarda yetişen öğrencilere yardımcı olmada önemlidir. Küçük yaş gruplarının öğretmenleri, sayı kavramları ve sayı değerlerini anlatmanın kolay olmadığını bilirler. Matematik kavramlarını anlamak, küçük çocuklara sadece soyut biçimde sunulduğunda uzun bir sürecin beklenmesi gerekmektedir. Sayısal değerleri ilişkilendiren abaküs boncukları gibi somut nesneler kullanarak sayıları kavramak, çocuklar için daha eğlenceli ve basittir.

Sayıların zihinde nasıl hesaplanacağını öğrenmek çok önemlidir, çünkü beynin işlevsel bölümlerini etkili bir şekilde faaliyete geçirecektir ve böylece zekâ kapsamlı olarak ilerleyecektir. Zihinsel işlem alıştırması yaratıcılığı ve hafıza gücünü keskinleştirir. Bilimsel araştırmalara göre iyi zihin oluşumundan yoksun bir çocuk, 20 yaşına geldiğinde zihinsel becerisi belirgin bir düşüş sergilemektedir. Öte yandan zihinsel eğitimi 14 yaşına kadar alan çocuk, 70 yaşına geldiğinde bile bu zekâyı koruyacaktır.

Leave a reply
DİKKAT EKSİKLİĞİNE SON

Leave Your Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hogan outlet golden goose outlet nike tn pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet parajumpers pas cher parajumpers pas cher parajumpers pas cher parajumpers pas cher parajumpers pas cher pandora outlet pandora outlet pandora outlet pandora outlet pandora outlet